* Регистрация    Гараж Гараж * Вход 


* Мы в TELEGRAM * Наши СТО * Чип-Тюнинг * Барахолка Polis.ua Партнер ОСАГО

В связи с участившимися атаками спам-ботов Активация новых пользователей осуществляется ВРУЧНУЮ Администраторами. Могут быть задержки.




Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2 ] 
Автор Сообщение
Не в сети
 Заголовок сообщения: Все о штрафплощадках
СообщениеДобавлено: 25 янв 2013, 13:26 
Активист
Аватара пользователя
Зарегистрирован: 15.05.2010
Сообщения: 883
Из: Ukraine (ua) Днепропетровск
Авто: Хочу пассат)))
Репутация: 17
Положительная личность
Решил Добавить отдельную тему на нашем форуме, с недавних времен столкнулся с такой проблемой что никто толком не знает как защищаться от наших доблестных защитников закона и их штрафплощадок

Как забрать авто со штраф площадки

Задержание и доставка автомобиля на штрафплощадку ГАИ осуществляется в таком порядке:
Сотрудник ГАИ вызывает эвакуатор.
По прибытии эвакуатора работник ГАИ делает запись в протоколе об административном нарушении, о временном задержании автомобиля (в присутствии двух свидетелей и представителя организации, которой принадлежит эвакуатор). Указывает, в частности: дату, время, место нарушения и основания для задержания и доставки машины на штрафплощадку ГАИ; тип, марку, государственный номер, перечень визуальных недостатков и повреждений ТС; адрес места хранения ТС (п. 4 постановления КМУ от 17.12.08 г. №1102). К протоколу прилагается фотография задержанного ТС (по возможности) и перечень находящихся в нем вещей.
О месте хранения ТС работник ГАИ сообщает водителю при составлении протокола, а если водителя в момент эвакуации нет - тогда в дежурную часть территориального органа внутренних дел.

Относительно возвращения машины со штрафплощадки, то, во-первых, срок задержания машины на штрафплощадке не может превышать даты решения дела об административном нарушении, но не более 3 дней с даты составления протокола. По истечении 3 дней машина со штрафплощадки должна быть возвращена водителю/владельцу по его письменному заявлению независимо от стадии рассмотрения дела. Но при одном условии: для возвращения машины со штрафплощадки надо оплатить расходы на транспортировку и хранение ТС и предъявить протокол об админнарушении.

В случае если, несмотря на наличие нарушения, доставить на автомобиль штрафплощадку ГАИ невозможно, то, в этом случае авто блокируется. Если водителя нет, то под стеклоочистителем работник ГАИ оставляет сообщение о необходимости прибыть в ГАИ для оформления протокола. ТС разблокируют после составления протокола.

Если вы увидели, что автомобиль грузят на эвакуатор, то лучше всего остановить погрузку и уточнить у сотрудника ГАИ причину задержания. В этом случае авто не задерживается и машина на штрафплощадку не попадает, составляется протокол о нарушении, а выполненные работы по погрузке не оплачиваются.


Вернуться к началу
Профиль
 
Не в сети
 Заголовок сообщения: Re: Все о штрафплощадках
СообщениеДобавлено: 25 янв 2013, 14:26 
Активист
Аватара пользователя
Зарегистрирован: 15.05.2010
Сообщения: 883
Из: Ukraine (ua) Днепропетровск
Авто: Хочу пассат)))
Репутация: 17
Положительная личность
Порядок затримання транспортного засобу

Останнім часом почастішали випадки безпідставного затримання працівниками ДАІ автомобілів з їх затриманням і доставлянням на штрафні майданчики. Згодом за повернення автомобілів (та і інших транспортних засобів) вимагають оплатити “послуги по збереженню” автомобілю на штрафмайданчику. У великих містах у ДАІ стало промислом, який постійно розвивається. Нерідко затримані автомобілі доправляються на приватні автостоянки. Рядові ДАІ-шники роблять це не від того, що їм не має що робити, а за прямою, хоча і неофіційною вказівкою керівництва. Зрозуміло, що від цієї “діяльності” і керівництво і рядові працівники ДАІ дещо мають… Але від того водіям і власникам автомобілів не легше, а тому треба щось робити.

Далі: як має бути? Підстави і порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів, в тому числі на спеціальних майданчиках і стоянках встановлено Кодексом про адміністративні правопорушення України і Постановою Кабміну України від 17.12.2008 р. N 1102.

Тимчасове затримання транспортного засобу уповноваженою особою ДАІ проводиться у випадках, передбачених статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення: у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами 1-3, 5, 6 статті 121, статтями 121-1, 126, частинами 1-4 статті 130, статтями 132-1, 206-1 цього Кодексу, зокрема у разі, коли неможливо усунути причину затримання на місці виявлення адміністративного правопорушення, і передбачає примусове припинення використання такого транспортного засобу. Припинення використання здійснюється шляхом його блокування за допомогою технічних пристроїв або доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку, якщо транспортний засіб створює значні перешкоди дорожньому руху. Як видно зі змісту ст. 265-2 Кодексу, евакуювати транспорт можна виключно тоді, коли автомобіль суттєво перешкоджає дорожньому руху. Якщо Ви рахуєте, що Ваш автомобіль не перешкоджає дорожньому руху, або Ви можете його пересунути туди, де він не буде перешкоджати, то заперечуйте з цих підстав працівникові ДАІ і обов’язково вписуйте свої заперечення до протоколу і інших документів, які складають на Вас або на затримання Вашої автомашини. Дуже було б непогано сфотографувати Ваш автомобіль на тому місці, з якого його намагаються евакуювати, щоб потім в суді було видно, що автомобіль не перешкоджав руху, або що не було жодних проблем переставити його на інше місце. В наш час, зазвичай це вже не проблема, оскільки більшість діючих мобільних телефонів мають фотокамери. Відеокамера – ще краще. При фотографуванні бажано, щоб у кадр попав автоінспектор або евакуатор, щоб мати прив’язку фотознімку до подій. Тільки не намагайтесь потім якимось чином змінювати фотознімок, адже це легко перевірити і Ви втратите можливість щось довести.

У разі коли доставити транспортний засіб на спеціальний майданчик чи стоянку неможливо, інспектор ДАІ проводить його затримання шляхом блокування з дотриманням, умов безпеки дорожнього руху. Після прибуття евакуатора інспектор ДАІ повинен у присутності двох свідків і представника підприємства або організації, яким належить евакуатор, зробити запис у протоколі про адміністративне правопорушення про тимчасове затримання транспортного засобу. Протокол підписують особа, яка прийняла рішення про тимчасове затримання транспортного засобу Інспектор ДАІ), особа, що виконує роботи з доставлення такого засобу на спеціальний майданчик чи стоянку (евакуаторник), два свідки, а також водій і страховий комісар в разі їх присутності.

Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник ДАІ зобов’язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та своє місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду (частина 2 ст. 265-2 Кодексу). Тобто, наприклад, якщо Ви у нетверезому стані і викликали друга, або іншого евакуаторника, Вам зобов’язані негайно повернути автомобіль, при чому незалежно від того, чи сплатили Ви штраф, або будь які інші платежі. Будь які перепони в цьому – незаконні і є підставою для Вашого звернення в прокуратуру зі скаргою на незаконні дії працівників ДАІ, а в подальшому – для подачі адміністративного позову до суду.

У разі відсутності водія, транспортний засіб якого заблоковано, уповноважена особа ДАІ повинна залишити під його склоочисниками повідомлення встановленої форми про необхідність прибуття такого водія до територіального підрозділу ДАІ для оформлення протоколу про адміністративне правопорушення. Розблокування транспортного засобу здійснюється уповноваженими особами ДАІ після складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Про місце зберігання затриманого транспортного засобу уповноважена особа ДАІ повідомляє водієві під час складання протоколу про адмінправопорушення, а за його відсутності – черговій частині територіального органу внутрішніх справ.

У разі коли водій з’являється на місці правопорушення в момент завантаження транспортного засобу, інспектор ДАІ не має права проводити тимчасове затримання транспортного засобу, а оформляє протокол про адміністративне правопорушення. При цьому правопорушення повинно бути усунуте протягом максимально короткого строку. У такому разі фактично виконані евакуаторщиками роботи не оплачуються.

Взагалі то, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання. Після закінчення триденного строку затримання транспортного засобу особа (водій або власник) має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов’язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення. За подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата. Можна звернутися і раніше, якщо вже прийнято рішення в адміністративній справі. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення протоколу про адміністративне порушення, а строк зберігання – з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку. Водій, власник (співвласник) затриманого транспортного засобу, що перебуває на спеціальному майданчику чи стоянці, має право доступу до нього в присутності особи, відповідальної за зберігання такого транспортного засобу. Слід зазначити, що все це (і те, що далі) не стосується випадків затримання транспорту за постановами слідчих у кримінальних справах.

Повернення затриманого транспортного засобу, який зберігається на спецмайданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника). Відповідно до вказаної Постанови Кабміну, повернення здійснюється за умови оплати водієм або власником витрат, пов’язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред’явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення. За транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці ДАІ справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі. Але, ще раз хочу нагадати, що відповідно до частини п’ятої ст. 265-2 Кодексу плата за повернення стягненню не підлягає. В цьому плані, Постанова Кабміну прямо суперечить закону, який має вищу юридичну силу. Хоча цю норму, з врахуванням урядової постанови можна тлумачити і таким чином: якщо Ви звернулися за поверненням автомобілю через 3 дні після затримання, Вам повинні повернути автомобіль без стягнення плати за зберігання; якщо Ви запізнилися – з Вас таки здеруть гроші, хоча це тлумачення сумнівне. Тому, щоб мати менше проблем, слід звертатися вчасно.

Якщо Вам, при письмовому зверненні не повертають автомашину безкоштовно та, всупереч закону, заставляють заплатити за зберігання, напишіть заяву приблизно такого змісту: “Мою автомашину “__________” держ. номер ________ затримали, я звернувся такого-то числа до _______________ за поверненням, від мене незаконно вимагають платню за повернення автомашини. В зв’язку з тим, що мені терміново необхідний автомобіль, а також тому, що я не довіряю його подальше зберігання стороннім особам, змушений виконати незаконну вимогу про сплату. Прошу негайно повернути автомобіль. Підпис. Дата“. Після того, як забрали автомашину, напишіть ще відповідну скаргу в прокуратуру. Можете очікувати рішення прокуратури, а можете і відразу подавати адміністративний позов до суду з вимогою визнати дії працівників міліції незаконними і з вимогою стягнути на Вашу користь матеріальну і моральну шкоду. Якщо Вам “не горить” повернути автомобіль, можете відразу подавати в суд. До позову додайте документи про затримання автомашини, копію Вашої заяви про безкоштовне повернення.

Майте на увазі, що може статися ситуація, в якій Вас просто обдурять. Ви прийдете через 3 дні, Вам скажуть: “Раз Ви такий грамотний, то ми Вам віддамо Ваше авто безкоштовно, але сьогодні не вдасться, не має начальника”. Або ще, щось на кшталт цього. Ви їдете заспокоєний, а коли приходите наступного дня, Вам кажуть: треба платити. Черговий, який Вам “вішав на вуха” вже змінився, а крім нього вже ні хто ні чого не знає. Та навіть, якщо буде ще той черговий, то він напевне Ваш візит не зможе пригадати. А час Ви пропустили… Тому запам’ятайте головне правило при будь яких відвідуваннях або зверненнях до правоохоронних органів (і взагалі – до будь яких, які приймають рішення): кожне Ваше звернення, кожне відвідування має бути документально підтверджене. В нашому випадку це має бути подана Вами і зареєстрована у ДАІ (або територіальному органі міліції) заява про повернення. При чому досить часто трапляються випадки, коли чергові або керівники кажуть: “Залишайте Вашу заяву, ми передамо в канцелярію, там зареєструють”. При цьому, якщо навіть передадуть і зареєструють (а це не факт), то це буде наступного дня і рахуватися така Ваша заява буде – як така, що надійшла поштою, адже зареєструють її у канцелярській книзі вхідної кореспонденції. Вам це не допоможе. Тому вимагайте реєстрації в черговій частині, або розпису чергового по підрозділу на другому примірникові заяви, з проставлянням дати отримання. Заяву (будь яку, навіть саму дурнувату) у Вас зобов’язані прийняті, зобов’язані негайно зареєструвати і надати Вам документальне підтвердження прийняття. Якщо черговий морочить Вам голову, що у них так не положено, кажіть, що відразу йдете до прокурора. Якщо не допомогло, такі йдіть та пишіть, що Вам відмовили у прийнятті і реєстрації заяви.

Також не слід звертати уваги на слова інспекторів ДАІ (і чергових по підрозділах) про те, що плату за зберігання бере не ДАІ, а приватна стоянка. Адже дозвіл забрати автомобіль дає саме ДАІ, а не власник, або керівник спецмайданчику. На підставі дозволу Вам повинні негайно повернути Вашу власність. Після того, як у Вас є такий дозвіл, вимоги працівників стоянки про оплату можна сприймати, як кримінальний злочин – вимагання (ст. 189 КК України), адже така вимога обмежує Ваше право розпорядження Вашою власністю. Посилання працівників стоянки на те, що вони приватна організація, також не мають значення. Ви з ними договір на зберігання не укладали, самі автомобіль на зберігання не здавали. Договір у стоянки – з ДАІ і хай вони між собою з’ясовують стосунки.

Дуже часто інспектори ДАІ змушують водіїв самостійно гнати транспорт на штрафмайдачник, попередньо вилучаючи посвідчення водія та технічний паспорт, які повертають вже після оформлення транспортного засобу на зберігання. Це само по собі не законно. Працівникам ДАІ забороняється брати участь у здійсненні блокування або евакуації транспортних засобів у випадках, не передбачених законом (п. 2 Постанови КМУ). Для доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку уповноважена особа ДАІ повинна викликати евакуатор через чергового по підрозділу ДАІ або територіального органу міліції. Інспектор ДАІ не має права особисто евакуйовувати ваш транспортний засіб, а Ви не зобов’язані самостійно доставляти його на штрафмайданчик. Більш того, Ви не маєте права керувати автомобілем, якщо у Вас не має посвідчення водія і техпаспорту, навіть якщо документи у працівника ДАІ. Зобов’язати Вас їхати за кремом працівник ДАІ не має права. Там, де не має евакуаторів – це суттєво. При затриманні автомобілю ні в якому разі не слід особисто заганяти свій автомобіль на штрафмайданчик, а тим більше підписувати будь які документи про передачу автомобілю на майданчик від свого імені. В документах повинно бути записано, що автомобіль здає на зберігання працівник ДАІ. Ви можете розписатися виключно про наявність, або відсутність пошкоджень. комплектацію, тощо. Якщо документ, який Вам дали підписати при передачі автомобіля на зберігання на стоянку, викликає у Вас сумніви, знайдіть там місце, щоб власноруч написати, що транспорт здаєте не стоянку не Ви, а інспектор ДАІ.

І остання порада: зберігайте всі документи, що пов’язані з затримання Вашого автомобілю. Якщо у Вас щось намагаються забрати, наприклад квитанцію про оплату, віддавайте їм копію, або, на крайній випадок, залиште ксерокопію собі. То саме стосується копії протоколу про вчинення адмінпорушення, копії протоколу про затримання транспорту (якщо такий складався окремо). Копії робіть завчасно, адже потім у Вас можливо не буде на то часу. Не економте на дрібницях – потім обов’язково втратите більше.

**Вся информация с просторов интернета.


Вернуться к началу
Профиль
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2 ] 

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас эту тему просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 0 гостей


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  

© 2010-2011 VWCLUB.UA Всеукраинская общественная организация "Фольксваген Клуб"
Все права на торговые марки и символику VW и Volkswagen пренадлежат концерну Volkswagen AG.

Наш форум работает на платформе


Жми по кнопке и тестируй 30 дней!